Križišče
Kaj je križišče
Križišče je prometna površina, na kateri se v isti ravnini križata ali združujeta dve ali več cest in predstavlja zaradi prepletanja več različnih prometnih tokov, največkrat različnih vozil, pogosto pa tudi drugih udeležencev v cestnem prometu, zlasti pešcev, povečano nevarnost in tveganje za vsakega od teh udeležencev. To potrjujejo tudi podatki o prometnih nesrečah, ki so najštevilčnejše na križiščih v naseljih, čeprav so zaradi večje hitrosti posledice nesreč na cestah zunaj naselij hujše. Sestavni del križišča so tudi prehodi za pešce in prehodi kolesarskih stez, medtem ko razvrstilni prometni pasovi ne sodijo neposredno h križišču, pač pa jih prištevamo k širšemu območju križišča.
Križišča so različnih oblik (v obliki + ali Y ali T) in različnih prometnih ureditev. V zadnjih letih se v Evropi in tudi pri nas vse bolj uveljavljajo krožna križišča, ki imajo glede varnosti in pretočnosti prometa kar nekaj prednosti pred klasičnimi.
Približevanje križišču
Vključevanje v drug prometni tok na križišču je zahtevno opravilo, pri katerem mora voznik dobro poznati in upoštevati prometno signalizacijo in številna prometna pravila, zlasti pravila o prednosti, pri čemer so posebej zahtevne kombinacije prometnih pravil in prometnih znakov. Zato se mora približevati križišču posebno previdno in s primerno hitrostjo, da lahko prepozna prometno ureditev ter po potrebi varno ustavi in pusti mimo vozila in druge udeležence cestnega prometa, ki imajo na križišču prednost.
Ko se približuje križišču, se mora voznik (glede na smer nadaljnje vožnje) na ustrezni razdalji pred njim razvrstiti:
- za zavijanje v levo na levo stran smernega vozišča ali na prometni pas za zavijanje v levo,
- za vožnjo naravnost na desno stran smernega vozišča ali na prometni pas za vožnjo naravnost,
- za zavijanje v desno na desno stran smernega vozišča ali na prometni pas za zavijanje v desno,
- kot je določeno s prometno signalizacijo, če je razvrščanje urejeno na tak način.
Voznik ne sme zapeljati na križišče, če bi zaradi gostote prometa, ovire ali drugega vzroka obstal na križišču in oviral ali onemogočil promet vozil z leve ali desne. Vozniku, ki je pri spremenjeni semaforski fazi ostal na križišču, mora omogočiti varno zapustitev križišča.
Prednost na križišču
Na križišču ima prednost vozilo, ki prihaja z desne strani. »Pravilo desnega« je eno od dveh temeljnih pravil o prednosti na križišču, na katerem prednost ni posebej urejena s prometno signalizacijo (križišče enakovrednih cest).
Drugo temeljno pravilo na takem križišču je »pravilo srečanja«: voznik, ki na križišču zavija v levo, mora pustiti mimo vozila, ki prihajajo iz nasprotne smeri in vozijo naravnost ali zavijajo desno. To pravilo velja tudi za vozila na kolesarski stezi (kolesa in kolesa s pomožnim motorjem), ki mu prihajajo nasproti.
Voznik, ki zavija na križišču v desno, mora pustiti mimo vozila, ki vozijo v isti smeri po kolesarskem pasu ali kolesarski stezi, ki jo pri zavijanju prečka.
Ko voznik pri zavijanju prečka dvosmerno kolesarsko stezo, mora pustiti mimo vsa vozila (ne glede na smer vožnje), ki vozijo po tej stezi.
Voznik, ki zavija v desno, mora dati prednost tudi avtobusom in drugim vozilom, ki vozijo po označenem prometnem pasu za vozila javnega prevoza potnikov, ki je desno od prometnega pasu, po katerem vozi.
Voznik, ki na križišču zavija v levo ali v desno, mora dati prednost pešcem, ki prečkajo vozišče, na katero namerava zapeljati. Pri zavijanju v levo ne sme spregledati nasproti vozečih vozil.
Tirna vozila (tramvaj) imajo na križišču enakovrednih cest prednost pred drugimi vozili.
Na vseh drugih križiščih, kjer je promet oziroma prednost vozil urejena s prometno signalizacijo, mora ravnati voznik v skladu s pomenom te signalizacije, pri tem pa mora v določenih situacijah upoštevati tudi prometna pravila, zlasti pravilo desnega in pravilo srečanja. Kadar se vključuje v promet na prednostni cesti s ceste, ki je s predpisano prometno signalizacijo označena kot neprednostna, mora pustiti mimo vsa vozila, ki vozijo po prometnem pasu, na katerega se vključuje, pri prečkanju prometnega pasu pa vozila, ki jim seka smer vožnje.
Vozila s prednostjo (označena z modro lučjo) in vozila s spremstvom (označena z rdečo in modro lučjo) imajo na križišču, ne glede na prometno ureditev, prednost pred drugimi vozili in pešci.
Vožnja na križišču
Voznik, ki zavija na križišču levo, mora zapeljati do sredine križišča, razen če s prometno signalizacijo ni določeno drugače ali če tega ne dopušča promet iz nasprotne smeri. Za to sta vsaj dva dobra razloga: hitreje lahko zapusti križišče, ob tem pa ga vozniki, ki pri spremenjeni semaforski fazi vozijo na križišče iz bočnih smeri, lažje opazijo im mu omogočijo zapustiti križišče.
Na križišču, razen na krožnem, je menjava prometnega pasu prepovedana. Ta prepoved velja, seveda, le na križiščih, na katerih vodita v določeno smer najmanj dva prometna pasova.
Voznik, ki na križišče pripelje po edinem prometnem pasu za zavijanje in zavija na smerno vozišče z dvema ali več prometnimi pasovi, sme zapeljati na kateregakoli od teh pasov, razen če istočasno zavija na isto smerno vozišče tudi voznik, ki prihaja iz nasprotne smeri. V takem primeru zapelje voznik, ki zavija v levo, na levi prometni pas, voznik, ki zavija v desno, pa na desni prometni pas tega smernega vozišča.
Na križišču, kjer prednostna cesta zavija v desno in je potek prednostne ceste označen s predpisano prometno signalizacijo, mora biti v skladu z zakonom vozilom na kolesarski stezi, ki je speljana naravnost na vozišče, s predpisanim prometnim znakom (»križišče s prednostno cesto« z dopolnilno tablo »za kolesarje«) odvzeta prednost. Če kolesarjem prednost ni odvzeta na tak način (kar je huda in izjemno nevarna napaka upravljalca ceste), imajo ti prednost pred vozili na vozišču.
Vir: Zakon o varnosti cestnega prometa
Partnerji projekta
E-novice varna-voznja.si
V spodnje okno vpišite svoj elektronski naslov in se prijavite na naše e-novice.