Kaj v primeru nesreče
Kako ravnamo, ko se zgodi prometna nesreča v Sloveniji?
Čim prej zavarujete kraj dogodka in poskrbite za morebitne poškodovane osebe.
Če nastane le manjša materialna škoda, si z ostalimi udeleženimi izmenjate podatke in v celoti izpolnite "Evropsko poročilo" o prometni nesreči. Podatke prepišete iz zavarovalne police in prometnega dovoljenja. Če vam soudeleženi ne želi posredovati podatkov, na kraj dogodka pokličete policijo.
Če je nastala večja materialna škoda, ali so bili udeleženci telesno poškodovani ali pa od soudeleženih v nesreči niste mogli pridobiti podatkov o osebah, vozilu in zavarovanju, zahtevajte, da na kraj dogodka pride policija, od katere zaprosite potrebne podatke. Če je mogoče, si zabeležite tudi podatke prič in po možnosti fotografirate kraj dogodka in poškodovana vozila.
Če menite, da je za povzročitev prometne nesreče deloma ali v celoti odgovoren drugi udeleženec, vložite odškodninski zahtevek na zavarovalnico povzročitelja.
V primeru, ko je odgovornost deljena ali v celoti vaša in je vaše vozilo kasko zavarovano, se obrnete na lastno zavarovalnico.
Če vam je osebno ali škodo na stvareh povzročilo nezavarovano vozilo, se oglasite pri lastni zavarovalnici, kjer cenilec opravi ogled vozila in svetuje o nadaljnem postopku pri Slovenskem zavarovalnem združenju, Železna cesta 14, 1000 Ljubljana.
V primeru, ko je povzročitelj prometne nesreče neznan in ste pri tem utrpeli osebno škodo, se obrnete na policijo, glede morebitne odškodnine pa na Slovensko zavarovalno združenje.
Če je prometno nezgodo zakrivil tujec, podate odškodninski zahtevek na pooblaščenca tuje zavarovalne članice EU oziroma na Slovensko zavarovalno združenje, ki bo primer odstopilo pooblaščeni zavarovalnici.
Kako ravnamo, ko se zgodi prometna nesreča v tujini?
Čim prej zavarujete kraj dogodka in poskrbite za morebitne poškodovane osebe.
Če nastane le manjša materialna škoda, si z ostalimi udeleženimi izmenjate podatke in v celoti izpolnite "Evropsko poročilo" o prometni nesreči. Podatke prepišete iz zavarovalne police in prometnega dovoljenja.
Na kraj dogodka pokličete policijo, ki vam bo izdala ustrezno listino o poškodbah vozila za prehod meje.
V primeru, da od soudeleženih v prometni nesreči ne morete pridobiti podatkov o osebah, vozilu in zavarovanju, zaprosite za podatke policijo. V kolikor je mogoče, zabeležite tudi podatke prič in fotografirate kraj dogodka ter poškodovana vozila.
Če menite, da je za povzročitev prometne nesreče odgovoren deloma ali v celoti drug udeleženec, vložite odškodninski zahtevek pooblaščencu tuje zavarovalne članice EU v Sloveniji. Za udeležence ostalih držav članic Biroja zelene karte, vložite odškodninski zahtevek pri Biroju zelene karte države, kjer se je prometna nesreča pripetila. Naslovi posameznih nacionalnih birojev so navedeni na hrbtni strani zelene karte.
Partnerji projekta
E-novice varna-voznja.si
V spodnje okno vpišite svoj elektronski naslov in se prijavite na naše e-novice.