Tehnični pregled
Kaj je tehnični pregled
Tehnični pregled motornega oziroma priklopnega vozila je postopek, s katerim organizacija za tehnične preglede ugotavlja podatke o vozilu, stanje naprav in opreme vozila in izpolnjevanje drugih pogojev za vozilo, določenih s tem zakonom in na njegovi podlagi izdanih podzakonskih predpisov.
Kdaj je treba opraviti tehnični pregled
Tehnični pregledi motornih in priklopnih vozil, razen motokultivatorjev in delovnih strojev, se opravljajo najmanj enkrat na leto.
Tehnični pregledi motornih in priklopnih vozil, s katerimi se opravlja javni prevoz potnikov, avtobusov, motornih in priklopnih vozil, ki prevažajo nevarno blago, vozil, ki se uporabljajo za učenje vožnje v avtošolah in motornih vozil, opremljenih kot vozila s prednostjo oziroma vozila za spremstvo, razen motornih in priklopnih vozil v lasti prostovoljnih gasilskih društev, ki so po obliki in namenu karoserije gasilska vozila, se opravljajo vsakih šest mesecev. Vozilo, ki se uporablja v te namene, mora imeti v prometnem dovoljenju vpisan namen oziroma obliko karoserije.
Prvi tehnični pregled se opravi:
1. eno leto po prvi registraciji:
- za tovorna in vlečna vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg;
- za delovna vozila;
- za avtobuse;
- za priklopna vozila, razen za lahke, bivalne in traktorske priklopnike ter za priklopna vozila za prevoz čolnov, vodnih skuterjev in drugih priprav za šport in prosti čas, katerih največja dovoljena masa presega 750 kg in ne presega 3500 kg;
- za motorna vozila, s katerimi se opravlja javni prevoz potnikov;
- za motorna vozila, ki se uporabljajo za usposabljanje kandidatov za voznike;
- za motorna vozila za izposojo brez voznika;
- za intervencijska vozila, ki so opremljena kot vozila s prednostjo ali vozila za spremstvo;
2. štiri leta po prvi registraciji za vsa druga motorna in priklopna vozila;
3. štiri leta po nakupu s strani prvega dokončnega kupca za lahke priklopnike.
Tehnični pregled motornih in priklopnih vozil iz 2. točke prejšnjega odstavka, za katera je bil prvi tehnični pregled že opravljen, pa niso starejša od osmih let, mora biti opravljen vsaki dve leti.
Lahki priklopniki, bivalni priklopniki ter priklopna vozila za prevoz čolnov, vodnih skuterjev in drugih priprav za šport in prosti čas, katerih največja dovoljena masa presega 750 kg in ne presega 3500 kg, morajo biti tehnično pregledani vsaka štiri leta.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka, se za motorna in priklopna vozila, za katera je bil tehnični pregled opravljen v sedmem letu starosti, naslednji tehnični pregled opravi v devetem letu starosti vozila.
Postopek tehničnega pregleda
Organizacija za tehnične preglede mora imeti ustrezne poslovne prostore z urejenim prostorom za dovoz in odvoz vozil ter potrebne parkirne površine in preizkuševalne steze za opravljanje tehničnih pregledov tistih vrst motornih in priklopnih vozil, za katere si je pridobila pooblastilo. Prav tako mora imeti za opravljanje tehničnih pregledov motornih in priklopnih vozil predpisane merilne naprave in opremo.
O opravljenem tehničnem pregledu se vodi in izda zapisnik na predpisanem obrazcu.
Tehnični pregled motornega ali priklopnega vozila mora biti opravljen v skladu z veljavnimi predpisi in navodili proizvajalca naprave, s katero se opravi posamezen pregled.
Za motorno ali priklopno vozilo, ki je bilo na tehničnem pregledu spoznano kot sposobno za vožnjo v cestnem prometu, se izda dokazilo, na katerem je označen rok, ko mora vozilo opraviti tehnični pregled.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se pred pričetkom uporabe lahkega priklopnika v cestnem prometu izda dokazilo, na katerem je označen rok, ko mora vozilo opraviti tehnični pregled. Dokazilo izda registracijska organizacija na predlog lastnika lahkega priklopnika.
O opravljenem tehničnem pregledu motornih in priklopnih vozil pooblaščena organizacija vodi evidenco, ki vsebuje podatke iz zapisnika o tehničnem pregledu. Evidenco vodi ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.
Za opravljeni tehnični pregled plača lastnik vozila organizaciji za tehnične preglede ceno storitve po tarifi, ki jo določi Vlada Republike Slovenije.
Predelana vozila
Motorna in priklopna vozila, ki se posamično izdelujejo, predelujejo ali dodeljujejo, morajo biti pregledana v skladu s predpisi o homologaciji pred pričetkom uporabe v cestnem prometu. Določba se smiselno uporablja tudi za predelavo posameznih naprav in opreme vozila.
Odreditev tehničnega pregleda
Policist napoti vozilo na tehnični pregled in odvzame registrske tablice, če sumi, da:
- motorno ali priklopno vozilo ni tehnično brezhibno zaradi napak na podvozju ali na napravah za upravljanje ali zaviranje,
- je vozilo predelano tako, da ne ustreza tehničnim normativom, ki jih je določil proizvajalec,
- so v vozilo vgrajene nehomologirane naprave, nadomestni deli ali oprema, ki bi morali biti homologirani,
- vgrajeni del, naprava ali oprema ni tipsko ali posamično odobren za to vozilo,
- ne izpolnjuje predpisanih zahtev glede emisij snovi in energije v zrak, ali
- je tako poškodovano v prometni nesreči, da ni sposobno varne udeležbe v cestnem prometu (v tem primeru se tehnični pregled opravi, ko je vozilo popravljeno).
Stroške tehničnega pregleda plača voznik. Vozniku se ti stroški, razen v primeru iz zadnje alineje, povrnejo, če se na tehničnem pregledu ugotovi, da je vozilo tehnično brezhibno.
Povzeto po Zakonu o varnosti cestnega prometa
Partnerji projekta
E-novice varna-voznja.si
V spodnje okno vpišite svoj elektronski naslov in se prijavite na naše e-novice.